Yüksek enerji tasarruflusoğutma sistemlerisoğuk hava deposusoğuk ürün muhafaza depolarıdonmuş ürün muhafaza depolarıkırmızı et soğuk hava deposutavuk soğuk hava deposuyumurta soğuk hava deposusu ürünleri soğuk deposu süt ürünleri soğuk hava deposudondurma soğuk hava deposuelma soğuk hava deposunar soğuk hava deposu yaş sebze ve meyve deposupatates muhafaza depsuotel ve restaurant soğuk hava depolarınarenciye soğuk hava deposusoğutma sistemlerisoğuk hava deposusoğuk ürün muhafaza depolarıdonmuş ürün muhafaza depolarıkırmızı et soğuk hava deposutavuk soğuk hava deposuyumurta soğuk hava deposusu ürünleri soğuk deposu süt ürünleri soğuk hava deposudondurma soğuk hava deposuelma soğuk hava deposunar soğuk hava deposu yaş sebze ve meyve deposupatates muhafaza depsuotel ve restaurant soğuk hava depolarınarenciye soğuk hava deposusoğutma sistemlerisoğuk hava deposusoğuk ürün muhafaza depolarıdonmuş ürün muhafaza depolarıkırmızı et soğuk hava deposutavuk soğuk hava deposuyumurta soğuk hava deposusu ürünleri soğuk deposu süt ürünleri soğuk hava deposudondurma soğuk hava deposuelma soğuk hava deposunar soğuk hava deposu yaş sebze ve meyve deposupatates muhafaza depsuotel ve restaurant soğuk hava depolarınarenciye soğuk hava deposuPolarco Kalitesi ile

Image

İklimlendirme VRF Klima - Rooftop Klima

VRF, Değişken Soğutucu Akışkan Debisi anlamına gelmektedir. Bir dış ünite ile birden fazla iç ünitenin kontrol edildiği klima sistemidir. Bir VRF Klima Sistemi, binanın değişen kapasite ihtiyaçlarına bağlı olarak soğutkanın akışını kontrol eder. VRF Klima Sistemi bina dışında bulunan dış ünite ve bina içindeki yaşam alanlarını soğutmak ve/veya ısıtmak amacı ile kullanılan iç ünitelerden oluşur.

VRF Klima Sistemlerini, klasik split klimalardan ayrılan en büyük özelliği; değişken gaz debisi sayesinde enerji tasarrufu ile birlikte çalışıp kullanıcıların konforunu en yüksek seviyede tutmasıdır. Çevreye maksimum özen ve saygı gösteren sistem, enerji tasarrufuna odaklanmış, gelişmiş uygulama esnekliği sağlar. Çok katlı bir plazadan, bir tek villaya kadar yeni yapılan veya mevcut her türlü yapıda tam bağımsız kontrol imkanı sağlamaktadır.

VRF Klima Sistemleri; gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleri ile donatılmıştır. Gerektiği kadar soğutucu akışkan, doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan yere sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanmaktadır. VRF Klima Sistemleri; alışılmış split klima sistemlerinden bir soğutucu hattında isteğe bağlı olarak farklı HP kapasite aralığında ki bir dış ünite ve birden fazla iç üniteye bağlanabilmektedir.

Soğutucu akımı inverter kontrollü bir kompresör veya kompresörlerle çeşitlendirilerek, havası şartlandırılmış mekanlara göre soğutucu akışkanın uyum göstermesi sağlanır. İleri düzey bir kontrol sistemi ısıtma ve soğutma modları arasında geçiş sağlar.

VRF Klima Sistemleri 2 farklı sistemden çeşidi vardır. Heat Recovery VRF (aynı anda hem ısıtma, hem soğutma) Heat Pump VRF (aynı anda sadece ısıtma yada sadece soğutma) VRF Klima Sistemleri; ofisler, alışveriş merkezleri, lüks apartmanlar, villalar, restoranlar, plazalar, oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmasının gerektiği yerlerde başarıyla kullanılır. 

VRF; Variable Refrigerant Flow kelimelerinin baş harflerinden oluşan VRF; değişken debili soğutucu akışkan sistemi klima sistemi olarak Türkçe’ye çevrilebilir.

VRV; Variable Refrigerant Volume kelimelerinin baş harflerinden oluşan VRV; değişken debili soğutucu akışkan hacmi klima sistemi olarak Türkçe’ye çevrilebilir.

Herm VRF, hem de VRF sistemler aynı teknolojik sistemler olup ayrı markalar tarafından kullanılırlar. VRF VRV sistemlerde havayı işleyen belli bir sayıya kadar iç ünite (64 adete kadar) modüler bir dış kondens üniteye bağlanır.

POLARCO  VRF Klima Sistemleri her projeye özel olarak hazırlanmaktadır. Projeniz mühendislerimiz tarafından inceledikten sonra size en uygun olabilecek cihaz seçimleri yapılmaktadır. Cihaz seçimlerinin ardından bütçelendirme çalışmaları yapılarak uygun bütçeyle sunulmaktadır. Bilgi ve teklif almak istediğiniz konu ile ilgili yetkili departmanımız yaklaşık 15 dakika içerisinde size dönüş yapacaktır.

Vrf klima sistemlerinde dış üniteler 4HP (11,2 Kw) / 54 HP (151 Kw) arasında mevcuttur. Dış ünite kapasiteler arasındaki bu çeşitlilik sayesinde Vrf klima kullanım alanlarının oldukça geniş olmasına sebep olmuştur. Örneğin ; 3 odalı daire tipi bir evin ısıtılıp, soğutulmasında Vrf klima sistemi kullanılırken , aynı sistem 10 katlı bir otelin ısıtma-soğutma ihtiyacını karşılamak için de kullanılabilmektedir. 

Bir Vrf klima sisteminde bulunan iç ünite tipleri birbirinden ayrı tip olabilmektedir. İç üniteler 4 yöne-2 yöne -tek yöne  üflemeli kaset tipli , gizli tavan tipli , duvar tipli , kasetli-kasetsiz döşeme (yer) tipi yada tavan tipi olabilir. Kullanıcı kendi zevkine ve mahalin mimarisine uygun iç ünitelerden istediği tip Vrf iç üniteyi kullanabilir. VRF Klima iç üniteleri splıt klimalardan farklı olarak içlerinde Expansion valf bulundurmaktadır. Dış ünite kompresöründen çıkan soğutucu akışkanın basınç değeri iç ünitenin genleşme valfine varıncaya kadar yüksek basınçlıdır. Bu sayede splıt klima sistemleri maksimum 30-40 metre bakır borulama yapılabilirken, Vrf klima sistemlerinde 1000 metreye kadar bakır borulama imkanı vardır.

Vrf klima sistemlerinde tek bir bakır boru ana hattı mevcuttur. Joınt diye adlandırılan branşmanlar ile iç ünite veya iç ünite gruplarına dallanarak dağılım sağlanmaktadır. Bu sayede diğer merkezi klima sistemleri için birden fazla şaft ve m  ekanik alan gerekirken ; Vrf klima sistemlerinde bir şaft ayrılması yeterli olmaktadır.

Rooftop Klima Genel Özellikleri

Roof top klima cihazları kompakt olarak imal edilmektedir. Cihazın gövde yapısı özel büküm teknikleri ile mukavemeti arttırılmış çelik karkas sistemi ile oluşturulmaktadır. Yüzey alanını genişliğine göre 1.2 ila 2.0 mm kalınlığında galvaniz saclar kullanılmaktadır. Kullanılan saclar galvaniz kaplı olmasının yanı sıra elektrostatik boya ile kaplanmaktadır. Roof  top klima cihazının altında 3 mm kalınlığında özel tip şasi parçası bulunmaktadır. Şasi üzerinde halat bağlamak için mapa parçaları ve forklift ile kaldırmak için özel bölümler bulunmaktadır. Kondenser fanları dıştan rotorlu aksiyal kanatlı olarak kullanılmaktadır. Scroll kompresörler bağımsız olarak 2, 3 veya 4 devreli soğutma sisteminde kullanılmaktadır. Kondenser ve evopartör serpantinleri bakır boru alüminyum kanatlı olarak imal edilmektedir. Üfleme fanları radyal sık kanatlı veya radyal seyrek kanatlı olarak kullanılır. Roof top klima cihazlarında çevreci R407c ve R410a gazları kullanılmaktadır.

Roof top klima cihazları çok hassas ve fonksiyonel bir otomasyon sistemi ile donatılmıştır. Cihazın tüm çalışma ve arıza durum bilgileri dijital ekran üzerinde takip edilebilmektedir.

Rooftop Klima Ne İşe Yarar

Rooftop klima cihazları diğer bir adıyla çatı tipi paket klima cihazları çok fonksiyonlu iklimlendirme sistemlerinde kullanılan cihazlardır. Aynı anda havalandırma ve iklimlendirme yapma özelliğine sahip ünitelerdir. Roof top klima cihazları taze hava ve eksoz ihtiyacı olan projelerde kullanılarak hem ısıtma soğutma hem de havalandırma aynı anda yaparak esnek çözümler sunmaktadır. Yaşadığımız şehirler artık camı açtığımız zaman taze havaya hemen ulaşabileceğimiz mimari tasarımların olmadığı yerlerdir. Tamamen dış ortamdan izole edilmiş binalar havalandırma sistemlerini zorunlu hale getirmiştir. Binaların teras katlarına ya da ara katlarda oluşturulan tesisat odalarına montajı yapılan rooftop klima sistemleri tüm ihtiyaçları tek noktadan çözmektedir. Çok farklı konfigürasyonlarda rooftop imalatı yapılmaktadır. Entalpi kontrolü sayesinde ne kadar taze hava ihtiyacı varsa o kadar taze hava verilerek enerji tasarrufu yapılmaktadır. Ekonomizörlü modellerde ise ihtiyaç doğrultusunda soğutma yapılarak konfor şartları sağlanır. Free coling sistemi sayesinde dış ortamdaki soğuk hava direk olarak içeri gönderilerek çok düşük maliyetlerde soğutma yapılmaktadır. Isı geri kazanımlı modellerde ise ortamdan kirli hava eksozu yapılarak karşılığı kadar taze hava iç ortama gönderilir. Roof top klima cihazları kullanılacağı iklim koşullarına göre de farklılık göstermektedir. Sıcak iklim koşullarında sadece soğuk modeller kullanılır. 4 mevsimin yaşandığı orta kuşakta ise heat pump sistemli cihazlar kullanılır. Daha soğuk bölgelerde ise doğalgaz ısıtmalı ve sulu serpantinli ısıtmalı cihazlar kullanılmaktadır. Roof top klima cihazları çok geniş bir model yelpazesine sahip olduklarından dolayı her türlü projede iklimlendirme ve havalandırma ekipmanı olarak kullanılmaktadır.

 

Rooftop Klima Kullanım Alanları

Çatı tipi paket klimalar her türlü projede tercih edilen çok özel cihazlardır. Roof top klima fiyatları diğer alternatif sistemlere göre daha fazla avantaj sağlamaktadır. Roof top klima cihazları 9 ila 300 kW aralığında farklı kapasitelerde imal edilerek farklı hacimdeki alanların iklimlendirilmesinde kullanılır. Özellikle iklimlendirme yaparken havalandırma yapıyor olması tüm hvac ihtiyaçlarına cevap verir nitelikte olmasını sağlar. Roof top klima sistemleri özellikle büyük alış veriş merkezi projelerinde çok tercih edilmektedir. Fuaye alanlarının yanı sıra alış veriş merkezi içinde bulunan dükkanların iklimlendirilmesinde kullanılmaktadır. Her dükkanın girişine hava kanalı üzerine volimetrik hava damperi bırakılarak eşit miktarda hava gönderilmektedir. Sinema ve tiyatro salonlarında kullanılmaktadır. İçeride bulunan insan yoğunluğundan kaynaklanan kirli havanın enerji kaybı olmadan dışarı atılmasına imkan tanımaktadır. Hem taze hava hem eksoz hem de ısıtma soğutma fonksiyonu aynı anda yapılarak çok daha güzel ve fresh bir ortam oluşturulmasını sağlar. Hastane ve büyük ölçekli özel sektör ve kamu binalarında ekonomik ve fonksiyonel iklimlendirme yapılmasını sağlamaktadır. Küçük kapasiteli olan modeller konut ofis ve daha küçük alanların iklimlendirilmesinde kullanılmaktadır. Roof top klima cihazlarında hava debisi ve basıncın ayarlanabiliyor olması farklı basınç kayıplarına sahip olan projelerde sorunsuz kullanılır. Cihazlarda scroll kompresörler bağımsız devrelerde kullanılarak % 25 % 50 % 75 %100 olarak 4 farklı adımda kapasite kontrolü yapılabilmektedir.  Dönüş havası ve mahal üzerinde bulunan duyar elemanlardan gelen bilgilerin ortalama değerine göre kapasite kontrolü yapılmaktadır.

Rooftop Klima Cihazının Diğer Sistemlere Göre Avantajlı Yönleri

Roof top klima sistemleri tüm hvac fonksiyonlarını bünyesinde barındırmasından dolayı alternatif diğer sistemlere daha avantajlı durumdadır. Alternatif klima sistemleri ısıtma soğutma ve havalandırma fonksiyonlarını hep ayrı cihazlar vasıtası ile yaparken bu özellikler roof top klima cihazında bir arada bulunmaktadır. Klima santrali ve havalandırma sistemlerinin tam verimli çalışabilmesi için otomasyon sistemi ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Oysa roof top klima cihazlarında entegre otomasyon sistemleri hazır durumdadır. Cihazların elektronik kontrol sistemleri uluslararası otomasyon protokollerine uygun olarak BMS sistemleri ile haberleşebilmektedir. Roof top klima cihazları dx direk genleşmeli soğutma sistemleri ile hızlı ve etkili iklimlendirme yapabilmektedir. Kalori transferi direk olarak kompresörün kendisi tarafından yapılmaktadır. Sistemde üzerinde boru tesisatı pompa gibi farklı unsurların olmamasından dolayı herhangi bir verim düşüklüğü yaşanmamaktadır.

Image

7/24 Teknik Servis

Image

Montaj ve Periyodik Bakım

Image

Yedek parça hizmetleri

Image

Finansal hizmetler

Image

Fizibilite çalışması

Image
Image
 • referanslar-akchef
 • referanslar-akin-laboratuvar
 • soguk-hava-deposu-referanslar--algida
 • soguk-hava-deposu-referanslar--ali-onbasi
 • soguk-hava-deposu-referanslar--armada-gida
 • soguk-hava-deposu-referanslar--bta
 • soguk-hava-deposu-referanslar--burger-king
 • soguk-hava-deposu-referanslar--by-pello
 • soguk-hava-deposu-referanslar--dg-catering
 • soguk-hava-deposu-referanslar--dogus-yemek
 • soguk-hava-deposu-referanslar--katsan-ovalette
 • soguk-hava-deposu-referanslar--migros
 • soguk-hava-deposu-referanslar--my-cake-house
 • soguk-hava-deposu-referanslar--nevpat-gida
 • soguk-hava-deposu-referanslar--rafinera
 • soguk-hava-deposu-referanslar--sardunya-catering
 • soguk-hava-deposu-referanslar--taze-tarim
 • soguk-hava-deposu-referanslar--the-cake-stop
 • soguk-hava-deposu-referanslar-01
 • soguk-hava-deposu-referanslar-03
 • soguk-hava-deposu-referanslar-04
 • soguk-hava-deposu-referanslar-05
 • soguk-hava-deposu-referanslar-06
 • soguk-hava-deposu-referanslar-07
 • soguk-hava-deposu-referanslar-08
 • soguk-hava-deposu-referanslar-09
 • soguk-hava-deposu-referanslar-10
 • soguk-hava-deposu-referanslar-11
 • soguk-hava-deposu-referanslar-12
 • soguk-hava-deposu-referanslar-13
 • soguk-hava-deposu-referanslar-14
 • soguk-hava-deposu-referanslar-15
 • soguk-hava-deposu-referanslar-16
 • soguk-hava-deposu-referanslar-17
 • soguk-hava-deposu-referanslar-18
 • soguk-hava-deposu-referanslar-19
 • soguk-hava-deposu-referanslar-20
 • soguk-hava-deposu-referanslar-22
 • soguk-hava-deposu-referanslar-23
 • soguk-hava-deposu-referanslar-24
 • soguk-hava-deposu-referanslar-25
 • soguk-hava-deposu-referanslar-26
 • soguk-hava-deposu-referanslar-27
 • soguk-hava-deposu-referanslar-28
 • soguk-hava-deposu-referanslar-29
 • soguk-hava-deposu-referanslar-30
 • soguk-hava-deposu-referanslar-31
 • soguk-hava-deposu-referanslar-32
 • soguk-hava-deposu-referanslar-33
 • soguk-hava-deposu-referanslar-34
 • soguk-hava-deposu-referanslar-35
 • soguk-hava-deposu-referanslar-36
 • soguk-hava-deposu-referanslar-37
 • soguk-hava-deposu-referanslar-38
 • soguk-hava-deposu-referanslar-39
 • soguk-hava-deposu-referanslar-40
 • soguk-hava-deposu-referanslar-41
 • soguk-hava-deposu-referanslar-42
 • soguk-hava-deposu-referanslar-43
 • soguk-hava-deposu-referanslar-44
 • soguk-hava-deposu-referanslar-66
 • soguk-hava-deposu-referanslar-67
 • soguk-hava-deposu-referanslar-hotel-wyndham
 • soguk-hava-deposu-referanslar
Image

Hürriyet Mah Çalıkuşu Cad. Hill Kartal Rezidans Kartal İstanbul

 • dummy+90 216 771 80 90

 • dummy+90 542 646 43 38

 • dummy info@polarco.com.tr

Arama yap